Szwedzka, Równa, Inżynierska

Praskie fabryki

Spacer zaczynamy od ulicy Szwedzkiej, obok II linii Metra (stacja Szwedzka). Ulicę wytyczono w latach 60. XIX wieku. Widoczna po dziś dzień zabudowa fabryczna pod nr 22 i 24 ma bogatą, przemysłową historię. Pod koniec XIX wieku funkcjonowała tam Fabryka Lamp i Wyrobów Metalowych Braci Brünner, Hugo Schneider i R. Ditmar, która zajmowała się produkcją lamp naftowych, gazowych i elektrycznych oraz kuchenek i palników. W tym samym czasie, w części północnej, powstało Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych „Praga”. Warto zwrócić uwagę na kamienicę przy ulicy Strzeleckiej 46. Należący do Maksa Gurewicza budynek, którego budowę rozpoczęto na początku XX wieku, był domem robotniczym dla pracowników pierwszej z wymienionych fabryk.

Z ulicy Szwedzkiej kierujemy się w stronę ulicy Równej, której nazwa pochodzi z początku XX wieku. Pod adresem Równa 1/Stalowa 34 obejrzeć można pozostałości po Fabryce Mydeł Toaletowych, Perfum i Kosmetyków „Florange”. W wyniku kryzysu ekonomicznego w latach 30. właściciele fabryki zmuszeni byli sprzedać budynek magistratowi, wcześniej adaptując go do celów oświatowych.

Ulicą Równą dochodzimy do ulicy Czynszowej, a następnie kierując się w lewą stronę, dochodzimy do ulicy Wileńskiej. Następnie zmierzamy w stronę ulicy Targowej i skręcamy w prostopadłą ulicę Inżynierską. Powstała ona pod koniec XIX wieku, zaś obowiązującą do dziś nazwę uzyskała na początku następnego stulecia. Pod nr 5, w głębi podwórza, znajduje się niski, dwukondygnacyjny budynek wybudowany z czerwonej cegły. Pod nr 5A i 5B funkcjonowały tutaj dwie fabryki – Adolfa Pypkego oraz Karola Junga i Ludwika Barwicha. Warto zwrócić uwagę na elewację, na której zachował się oryginalny napis cyrylicą.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

TRASA

Szwedzka, Równa, Inżynierska