Bliska, Lubelska, Targowa

Praga artystyczna

Spacer zaczynamy od ulicy Bliskiej na Kamionku. Początkowo była ona drogą do wsi Kamion, zaś swoją nazwę zyskała dopiero w XIX wieku. Na ścianie szczytowej kamienicy pod nr 23 znajduje się mural namalowany w lipcu 2014 roku w ramach festiwalu Street Art Doping 2015. Festiwal ten jest jednym z najbardziej cenionych wydarzeń związanych ze sztuką ulicy w Polsce. Autorem pracy, którą można oglądać na kamienicy, jest pochodzący z Chin artysta DALeast. Namalowane przez niego ptak i kobra przyciągają na Kamionek miłośników street artu.

Udajemy się na ulicę Lubelską, którą wytyczono w XIX wieku. Na planach nosiła ona również nazwę Lublińska. W latach 20. XX wieku wybudowano pod nr 30/32 fabrykę obuwia „Polus”. Z powodu kryzysu, z jakim mierzył się kraj, nie doszło do uruchomienia produkcji, zaś budynek fabryczny stał się schroniskiem dla bezdomnych. Po remoncie znajdzie się tutaj Centrum Lokalne Lubelska 30/32. Na jednej ze ścian, która widoczna jest od ulicy, zobaczyć można mural przedstawiający Jana Karskiego, dyplomatę pracującego jako kurier dla polskiego podziemia. Odsłonięto go w 2014 roku. Autorem projektu jest Marcin Malicki „Malik”. Mural został namalowany wspólnie z młodzieżą z Polski, Niemiec i Izraela.

Ulicą Skaryszewską dochodzimy do ulicy Targowej, czyli głównej arterii praskiej. Na ścianach szczytowych budynków pod adresem Targowa 14 znajduje się najdłuższa reklama wielkoformatowa, jaką możemy oglądać w praskiej przestrzeni. Wybudowana w latach 1899-1902 dla Władysława Karszo-Siedlewskiego, znanego producenta wódek, kamienica jest unikatem w skali całego miasta. Zabudowa posesji okala cztery podwórza. Reklama pojawiła się na ścianach szczytowych kamienicy w okresie PRL. Idąc dalej parzystą stroną ulicy Targowej pod nr 22, na ścianie szczytowej oficyny, odnaleźć można kolejną reklamę wielkoformatową z lat 70., która wpisana została do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.

Przechodząc na stronę nieparzystą ulicy Targowej, udajemy się do kamienicy nr 15. Wyróżniający się na tle innych domów przy tej ulicy budynek powstał pod koniec lat 20. XX wieku według projektu Juliusza Nagórskiego. Targowa 15 była domem własnym architekta. W latach 70. na ścianie szczytowej, widocznej z działki o numerach 11/13, wymalowano dwie reklamy wielkoformatowe – „Foton” i „Jubiler”. Obecnie można oglądać odmalowana reklamę „Foton”, zaś „Jubiler” czeka na ponowne odsłonięcie spod wtórnej warstwy farby.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

TRASA

Bliska, Lubelska, Targowa