Najstarszy teatr dla dzieci

Teatr Baj

Idąc ulicą Jagiellońską, można dostrzec wiele ciekawych architektonicznie budynków, do których należy Teatr Baj pod nr 28. Zanim jednak w murach budynku zawitał teatr, miejsce związane było z gminą żydowską.

Na działce wzniesiono w latach 1913-1914 Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych, projektu Henryka Stifelmana. Patronem budowli był Michał Bergson, przedsiębiorca, społecznik i filantrop. Bergson był ponadto praprawnukiem Szmula Zbytkowera, od którego pochodzi nazwa Szmulowizna. Pełniąc funkcję prezesa zarządu Gminy Starozakonnych w Warszawie, zainicjował budowę domu wychowawczego przeznaczonego dla 800 dzieci. Znajdowały się tutaj: 3 szkoły czteroklasowe dla chłopców i dziewcząt, ochronka, przytułek dzienny dla dzieci w wieku 2-5 lat, dom modlitwy (w prawym skrzydle), muzeum szkolne, ponadto mieszkania dla nauczycieli i służby szkolnej oraz biura dzielnicowego wydziału dobroczynności i pomieszczenia pomocnicze.

Wczesnomodernistyczny budynek wzniesiono na planie litery „U”, z przylegającym do niego od strony podwórza prostopadłym skrzydłem na planie litery „L”. Warto zwrócić uwagę na detale architektoniczne elewacji frontowej, na której znaleźć można motywy roślinne i zoomorficzne. Wzrok przykuwa również płycina w kształcie tablicy dziesięciorga przykazań.

Teatr Baj przeniósł się na ulicę Jagiellońską 28 wraz z końcem 1953 roku. Tym samym Praga Północ stała się nowym miejscem dla najstarszego, powstałego w 1928 roku teatru lalek dla dzieci w Polsce. Działania teatru nie skupiają się jedynie na spektaklach, ale na szeroko pojętej edukacji teatralnej i realizacji projektów kulturalno-społecznych.

W 2017 roku przystąpiono do prac remontowych i konserwatorskich. W trakcie ich prowadzenia odkryto w jednym z pomieszczeń napis „Sala imienia / Miny Rotblatowej / zmarłej d. 9 listopada 1919 r.”, który obecnie znajduje się po przeniesieniu nad wejściem głównym przedszkola działającego obok teatru pod tym samym adresem. Po remoncie Teatr Baj zyskał dwie nowoczesne sale widowiskowe – główną ze 180 miejscami dla widzów oraz kameralną na 25 osób. Ściany Teatru Baj, wraz z holem głównym, zdobią Ludzieńki – pastelowe Marionetki, które ożyły. Ludzieńki zrodziły się w głowie artysty malarza, Dariusza Twardocha. W teatrze znajduje się kameralna przestrzeń wystawiennicza, czyli Galeria Lalek, w której obejrzeć można bohaterki spektakli granych w przeszłości w Teatrze Baj – lalki. Są tutaj kukły, kukiełki, marionetki, jawajki, pacynki i tintamareski.

Teatr Baj jest jednym z najbardziej magicznych miejsc na terenie prawobrzeżnej Warszawy.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Jagiellońska 28