Różne oblicza ulicy Skaryszewskiej

Ulicę Skaryszewską na Kamionku (Praga-Południe) wytyczono w 1883 roku, zaś nazwę nadano jej dwa lata później. Łączyła ona ulicę Targową, której południowy odcinek nosił wówczas nazwę Wołowa, z Dworcem Terespolskim.

Obecnie dostępna jej część prowadzi do dworca Warszawa Wschodnia. Początkowo przy ulicy Skaryszewskiej dominowała zabudowa drewniana, parterowa, z nielicznymi murowanymi wyjątkami, zaś na posesjach znajdowały się stajnie i inne budynki gospodarcze. Część działek pozostawała niezabudowana.

Najstarsza istniejąca do dnia dzisiejszego kamienica znajduje się pod nr. 2. Jej budowę rozpoczęto najprawdopodobniej w 1879 roku, kiedy właścicielem działki był Józef Piotrowski, zaś zakończono ją w latach 1880–1881. Działały tutaj m.in.: początkowo hurtownia wódek i likierów „Skaryszewianka”, w latach 20. – cukiernia, bar, pracownia obuwia, a po wojnie restauracja „Maskotka”. Ciekawostką jest, że podczas remontu budynku w latach 2008–2009 zdecydowano się pozostawić na strychu ślady po pociskach artyleryjskich. Od strony podwórza, na ścianie kamienicy znajduje się drewniana kapliczka z figurą Matki Boskiej.

Pod nr. 4, w nieistniejącym już domu, który rozebrano w latach 60. XX wieku, mieszkał i pracował jako magazynier i stróż nocny pisarz Tadeusz Borowski. Umieścił on akcję swojej książki „Pożegnanie z Marią” na ulicy Skaryszewskiej. W trakcie Festynu Ulicy Skaryszewskiej, 8 czerwca 2019 roku, na ścianie bloku stojącego obecnie pod tym adresem odsłonięto tablicę poświęconą Borowskiemu, o którą zabiegali mieszkańcy.

Działki o numerach 6–10 były w przeszłości jedną dużą posesją. Pod nr. 6 działa jedyna w Warszawie pracownia parasoli, którą prowadzi Barbara Szafrańska. Zabudowania przy ulicy Skaryszewskiej 8 wzniesiono w latach 1934–1936 jako nowoczesny kompleks budynków szkolnych. Od 1939 roku funkcjonowało w tym miejscu schronisko dla bezdomnych, zaś od 1941 roku – utworzony przez okupanta obóz przejściowy. Najstarsi mieszkańcy Skaryszewskiej wspominają ludzi, którzy próbowali wydostać się z obozu, przechodząc na dach sąsiedniej kamienicy pod nr. 10. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Specjalnych nr 89, a jedno z pomieszczeń kamienicy pod nr. 10 przeznaczono na izbę pamięci.

W kamienicy pod nr. 6 mieszkali sportowcy: bokser Piotr Klemens „Klimek” Mizerski wraz z żoną Zofią, wioślarką, oraz synami: Andrzejem, Maciejem i Jackiem, którzy również związali się ze sportem. Pod nr. 10 z kolei zamieszkiwali: Aleksander Czuperski, wybitny zawodnik i trener sekcji pływackiej oraz piłki wodnej CWKS Legia, oraz jego siostra, Józefa „Buba” Czuperska, mistrzyni Polski w pływaniu.

Spośród atrakcji ulicy Skaryszewskiej warto wymienić Muzeum Dzwonków działające przy kościele, pod nr. 12. Ulica Skaryszewska obchodzi swoje święto uliczne, które nazywane jest Festynem Ulicy Skaryszewskiej. Podczas jego obchodów nie brakuje występów kulturalnych przygotowywanych przez artystów związanych z ulicami Skaryszewską i Lubelską.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Skaryszewska – Kamionek