Tradycyjna kuchnia warszawska

Pyzy i pańska skórka

Nie ma bardziej kojarzących się z prawym brzegiem smakołyków niż pyzy i pańska skórka. Pierwsze z nich są wręcz kultowe i królowały na stołecznych ulicach, będąc jednym z dań tradycyjnej kuchni warszawskiej.

Do ich wyrobu nie potrzeba wielu składników: ziemniaki, cebula, boczek wędzony i olej. Pomimo prostego składu pyzy podbijały podniebienia, a osoby, które ich skosztowały, często po dziś dzień wspominają ich smak.

Miejscem, które związane było z serwowaniem pyz na Pradze Północ, był i jest nadal Bazar Różyckiego. Ziemniaczane przysmaki serwowane były w słoiku, często owiniętym gazetą, aby jak najdłużej utrzymać ciepło, lub w termosie. Zjadało się je pospiesznie, stojąc obok bazarowej budy. Przechadzając się bazarowymi alejkami, często można było usłyszeć okrzyki zachęcające do kupna „pyzów”. Najsłynniejszą ich sprzedawczynią była Hanna Suska, która wspomina, że na Bazarze było 20 kobiet, które handlowały pyzami i flakami. Dzisiaj wyrobem pyz zajmuje się syn pani Hani, Jacek. Można ich skosztować w weekendy, wchodząc na Bazar Różyckiego od strony ulicy Brzeskiej, w przestrzeni OFF Brzeska.

Pyzy towarzyszą wydarzeniom, które odbywają się na Pradze Północ. Spróbować ich można przede wszystkim podczas obchodów Urodzin Pragi – święta, które zostało ustanowione, by uczcić kolejne rocznice nadania Pradze praw miejskich. W trakcie świętowania w 2018 roku padł rekord w jedzeniu pyz. Przygotowane przez lokal Pyzy, Flaki Gorące działający przy ulicy Brzeskiej 29/31 ziemniaczane pyszności jadło 375 osób.
Kapela Czerniakowska i Kapela Warszawska Stanisława Wielanka wychwalały pyzy w utworze „Pyzy z bazaru”. Ich zapach śnił się po nocach, same zaś pyzy a’la Różycki były cudem. Tym samym podbiły one nie tylko podniebienia smakoszy, ale piosenka o nich pieściła uszy melomanów.
Kolejnym „dobrem kulinarnym” popularnym na prawym brzegu, głównie na Targówku, jest pańska skórka. Do produkcji tego tradycyjnego cukierka wykorzystuje się cukier, wodę, syrop, ubite ze szczyptą soli białka, żelatynę i mąkę ziemniaczaną. Pańska skórka sprzedawana jest przy Cmentarzu Bródnowskim nie tylko w dniu Wszystkich Świętych. Najpopularniejszym smakiem jest truskawkowy, jednak ich wytwórcy zaskakują coraz to nowym wariantem. Od 2008 roku cukierek wpisany jest na listę produktów tradycyjnych Województwa Mazowieckiego, a zdaniem wielu osób wyrabianie pańskiej skórki powinno zostać uznane jako niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Targowa 54