Muzea praskie

Prawobrzeżne muzea

Na terenie prawobrzeżnej Warszawy swoje siedziby ma wiele muzeów, w tym powstałych z inicjatywy prywatnych osób. Jedne z nich skupiają się na historii danego obszaru, zaś inne wśród swoich eksponatów mają rzeczy związane z konkretną tematyką lub dziedziną.

Część z nich znane jest szerokiej grupie odbiorców, natomiast o innych wiedzą głównie mieszkańcy, którzy żyją w ich najbliższym sąsiedztwie. Nie sposób wymienić wszystkie z nich, a w ich różnorodności każdy może wybrać coś dla siebie.

Na Kamionku (Praga Południe), przy ulicy Mińskiej 25, w budynku nr 55, mieści się Muzeum Neonów, będące inicjatywą prywatną. Jego działania poświęcone są dokumentacji i ochronie neonów – wizualnych reklam świetlnych, które były szczególnie popularne w okresie PRL. Schyłek neonowej mody przypadł na lata 80., a pozostałe w przestrzeni miejskiej jeszcze w latach 90. neony były wygaszane. Od paru lat obserwuje się powracające zainteresowanie tą formą reklamy. Muzeum ma w swoich zbiorach ok. sto starych neonów, a w ramach projektu „Akcja Renowacja!” reklamy świetle poddawane są konserwacji.

Znajdując się na terenie Kamionka, warto wybrać się na ulicę Skaryszewską, gdzie pod nr 12, przy kościele, działa Muzeum Dzwonków, które mieści się w Pallotyńskim Biurze Pielgrzymkowo-Turystycznym „Peregrinus”. Chociaż muzeum ma charakter bardziej lokalny, warto je odwiedzić ze względu na wciąż powiększającą się kolekcję dzwonków przywiezionych z licznych zakątków świata. Niektóre z nich mają bardzo wyszukane formy i zachwycają wykonaniem.

Z mniejszych muzeów na uwagę zasługuje Warszawskie Muzeum Chleba, powstałe z inicjatywy prywatnej Mariana Pozorka i mieszczące się przy ulicy Jadowskiej 2 na Szmulowiźnie (Praga=Północ). Powstało ono w 2000 roku, a wśród zgromadzonych eksponatów zobaczyć można m.in. maszynę do mielenia ziarna z końca XIX wieku, kajzerówki, rogalikarkę czy dokumenty związane z piekarnictwem.

Główną placówką muzealną dla prawego brzegu jest zlokalizowane przy ulicy Targowej 50/52, obok wejścia na Bazar Różyckiego, Muzeum Warszawskiej Pragi, będące oddziałem Muzeum Warszawy. Muzeum zajmuje trzy wpisane do rejestru zabytków kamienice i oficynę, które powstawały w kilku etapach, od końca XVIII aż do połowy XIX wieku. W 1996 roku Jarosław Zieliński i Janusz Sujecki odkryli w oficynie fragment malowideł ściennych żydowskiego domu modlitwy, a ich odkrycie okazało się sensacją. Trzy lata później w sąsiednim pomieszczeniu oficyny odkryto wymalowania o podobnej treści. W 2014 roku zakończono remont i adaptację budynków do funkcji muzealnych. Polichromie w obu modlitewniach poddano pracom konserwatorskim. Na terenie, obok historycznej zabudowy, stanął współczesny budynek, w którym znajduje się sala konferencyjna oraz pomieszczenia dla pracowników, zaś z tarasu można podziwiać Bazar Różyckiego i kamienice przy ulicy Brzeskiej. Na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi stanął błękitny niedźwiedź, który jest atrakcją dla młodszych gości muzealnych. Muzeum nie tylko prezentuje historię prawobrzeżnej Warszawy, ale stanowi jedno z kulturalnych centrów tej części miasta.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Targowa 50/52, ul. Mińska 25 (budynek nr 55), ul. Jadowska 2, ul. Plac Konesera 1