Praskie rzemiosło

Zagłębia rzemieślnicze

Zawody związane z rzemiosłem uważane są za ginące. Ma to związek przede wszystkim z odchodzeniem mistrzów i brakiem uczniów, którzy mogliby dane rzemiosło kontynuować. Po niektórych zawodach takich, jak np. druciarz, który naprawiał garnki i inne sprzęty domowe, pozostały już tylko wspomnienia.

Tradycyjne zakłady rzemieślnicze stanowią ważną część lokalnego dziedzictwa Pragi Północ i Pragi Południe. Rzemiosło jest jednym z przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jeszcze do niedawna w praskim krajobrazie dostrzec można było pawilony, gdzie swoje zakłady i pracownie prowadzili rzemieślnicy specjalizujący się w różnych zawodach. Pawilony usługowo-rzemieślnicze zaczęły być budowane od razu po wojnie. Takie zagłębia fachowców działały przy ulicy Targowej pod kilkoma adresami: Targowa 2, 4, 12 i 18. W opowieściach najstarszych mieszkańców Pragi pojawia się informacja o tym, że pod nr 2 i 4 mieściły się pracownie rzemiosł, które już dzisiaj są zapomniane, jak np. wspomniany druciarz. Na tyłach posesji pod adresem Targowa 12, za kamienicą, w pawilonach znajdowały się pracownie: ślusarska, grawerska, tapicerska, kamieniarska i stolarska. W jednym z budynków można było zobaczyć dekoracje sztukatorskie, w tym rozety. Pawilony wyburzono 9 czerwca 2018 roku. Część rzemieślników przeniosła się w nowe miejsca – tapicer na ulicę Skaryszewską 15, grawer na Skaryszewską 6, a SiDeSign (Renowacja Tapicerowanie Stolarstwo Artystyczne) na ulicę Bliską 23 (wszystkie wymienione ulice mieszczą się na Kamionku, na Pradze południe). Przy ulicy Targowej 18 funkcjonował najstarszy zakład rzemieślniczy w Polsce, założony w 1864 roku – Cieszkowski. Pracownia Kapeluszy i Czapek. Wraz z wyłączeniem pawilonów z użytkowania, pracownia przeniosła się na al. Waszyngtona 30/36. Swoją cukiernię przy ulicy Targowej 18 miał Krzysztof Sierski, który próbował reaktywować ją w innych miejscach, a także przyuczał do cukiernictwa uczniów. Pod tym adresem działała także Magedi. Pracownia Witraży i Lamp Artystycznych Edwarda Magdziarza obecnie przeniesiona na ulicę Jagiellońską 52. Na terenie Pragi Północ i Pragi Południe działa wiele zakładów rzemieślniczych, pracowni i warsztatów, które odnaleźć można w różnych częściach tych dzielnic.  

W celu ratowania zawodów rzemieślniczych podjęto szereg inicjatyw m.in.: stworzono z inicjatywy Miasto Jest Nasze i Muzeum Warszawskiej Pragi dwie mapy z adresami pracowni, zakładów i warsztatów, po jednej dla Pragi Północ („Do rzemieślnika na Pragę) i dla Pragi Południe („Praga Południe – zagłębie rzemieślnicze”); organizowanie są spacery do pracowni rzemieślniczych „Rzemieślnicza strona Wisły”. Rzemiosłem i rzemieślnikami zajmuje się szeroko Muzeum Warszawskiej Pragi, które podejmuje szereg działań związanych z tą tematyką.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Targowa 2, 4, 12 i 18