Sztuka uliczna

Praski street art

Street art, czyli sztuka uliczna, która wyrażana jest w przestrzeni na wiele sposobów, ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni widzą w takiej formie ekspresji artysty piękno, z kolei inni uważają jego twórczość za wandalizm.

Sztuka uliczna ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, dlatego często na murach odnaleźć można odniesienia do aktualnych wydarzeń czy tematów. Street art jest sztuką ulotną i nie obejmuje jedynie murali, ale wiele rzeczy, które spotkać można w przestrzeni: plakaty, wlepki, instalacje artystyczne itp.

ul. Bliska 23

Na Pradze Północ większość przykładów sztuki ulicznej stanowią murale, obok których zobaczyć można reklamy wielkoformatowe. Najstarsze z nich powstały w okresie PRL i od lat 70. zdobią ściany szczytowe kamienic. W przeszłości wiele tego typu reklam malowano na budynkach przy ulicy Targowej. Pod nr 12 znajdowała się koniczynka Polskiego Monopolu Loteryjnego, widoczna tam do lat 90. W 2011 roku na tej samej ścianie odsłonięto trójwymiarową, kolorową instalację „Shapes of Colour” autorstwa Marzeny Turek Gaś. Przetrwała ona aż do budowy bloku na działce pod nr 10. Najdłuższą reklamą wielkoformatową, która powstała w okresie PRL i jest do dzisiaj widoczna, chociaż wyblakła, a w wielu miejscach odpadł tynk, jest „Totolotek – naszą grą” namalowany na ścianach wszystkich oficyn Targowej 14. Targowa 14 jest unikatowym na skalę miasta zespołem budowlanym, który obejmuje kamienicę frontową oraz oficyny i zabudowę gospodarczą okalające aż 4 podwórza. Wspomnianą reklamę najlepiej oglądać podczas jazdy pociągiem lub stojąc na tyłach Targowej 16, poniżej wiaduktu kolejowego linii średnicowej. Po tej samej stronie, pod nr 22, znajduje się wpisana do rejestru zabytków ruchomych reklama wielkoformatowa „Molozol, Muchozol, Sanitozol”. Powstała ona w latach 70. i przedstawia produkty Zakładów Chemicznych „Azot” w Jaworzynie. Molozol i Muchozol były środkami na mole odzieżowe i muchy, natomiast Sanitozol był preparatem owadobójczym. Reklama nawiązuje kolorystycznie do opakowań preparatów. Po stronie nieparzystej, pod nr 15, zachowane były jeszcze do niedawna dwie tego typu reklamy z okresu PRL – Foton i Jubiler. W wyniku błędnej decyzji urzędniczej zostały one zamalowane, co spotkało się ze sprzeciwem mieszkańców i osób, które zajmują się dziedzictwem kulturowym. Foton reklamujący błony fotograficzne odmalowano, natomiast Jubiler czeka na ponowne odsłonięcie spod warstwy farby.

Znajdując się w tej okolicy, warto spojrzeć na powstały w ramach festiwalu „Street Art Doping” mural „Dziura w całym” niemieckiego artysty 1010, który powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Mackiewcza 1.

Spacery po Pradze są doskonałą okazją do tego, by samemu odkrywać miejsca, w których namalowano murale. Wiele z nich, przede wszystkim reklamy wielkoformatowe, mimo wysokiego poziomu wykonania, jest w praskiej przestrzeni przez krótki okres czasu. Na miejsce jednych murali pojawiają się kolejne, zaś niektóre ściany stają się bezpowrotnie niedostępne dla artystów, bowiem wybudowano w międzyczasie budynek-plombę. Artyści często podkreślają, że Praga Północ jest dzielnicą sprzyjającą kreatywnym działaniom, przez co można liczyć na kolejne ciekawe realizacje w jej przestrzeni.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Targowa 12, 14, 15 i 22, ul. Mackiewicza 1