Fabryka Wedel

Słodki Wedel

Znajdująca się na Kamionku (Praga Południe) przy ulicy Zamoyskiego 28/30 Fabryka E. Wedel jest wciąż czynnym zakładem produkcyjnym.

Sygnowane podpisem Emila Wedla wyroby cieszą podniebienia smakoszy i uznawane są za mające wyrafinowany smak. A wszystko zaczęło się od cukierni, którą w Śródmieściu, przy ulicy Miodowej otworzył Karol Wedel, ojciec Emila. Ten niemiecki cukiernik i majster piekarniczy sprzedawał czekoladę, karmel, a także własnego wyrobu ciastka, przejawiając przy tym swój talent do handlu i przedsiębiorczość. Produkty Karola Wedla cieszyły się popularnością, co pozwoliło mu myśleć o dalszym rozwijaniu działalności, w tym o małej fabryce, w którą przekształciła się cukiernia.

W 1895 roku kierownikiem fabryki został Emil Wedel, któremu ojciec podarował ją w prezencie ślubnym. Przenosi zakład do kamienicy przy ulicy Szpitalnej 8 (Śródmieście). Wyroby rodziny Wedlów są już tak popularne, że na rynku pojawiają się ich fałszywe wersje. W 1923 roku właścicielem firmy zostaje syn Emila, Jan. To w tym okresie pojawił się znak firmowy – chłopiec na zebrze, którego autorem jest Leonetto Cappiello. W 2018 roku znak ten powrócił w formie neonu na wyremontowaną kamienicę przy ulicy Szpitalnej 8.

Jan Wedel przeniósł fabrykę na prawy brzeg w 1931 roku. Autorem projektu wybudowanego przy ulicy Zamoyskiego kompleksu przemysłowego był architekt Józef Napoleon Czerwiński. W tym okresie powstały dwa wyroby kojarzone z Wedlem: czekolada „Jedyna” oraz „Ptasie mleczko”. Wedel dbał o pracowników, zapewniając im dostęp do wielu udogodnień, sportu i kultury. Na sąsiedniej działce, przy ulicy Zamoyskiego 26A, polecił Czerwińskiemu zaprojektowanie domu dla osób pracujących w fabryce. Kamienicę, która stoi po dziś dzień, wzniesiono w latach 1936-1937.

Obecnie Fabrykę E. Wedel można zwiedzać na specjalnie organizowanych wydarzeniach. Już na wstępie goście częstowani są czekoladowymi przysmakami, następnie mają możliwość przechodzenia z przewodnikiem do różnych miejsc. To jedyna okazja, aby przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu i zobaczyć, jak pakowane są wyroby, a także, w jaki sposób zdobione ręcznie są „Torciki Wedlowskie”. W jednym z pomieszczeń mieści się sala pamięci o rodzinie Wedlów, w których słucha się historii, z kolei w innym można podziwiać wykonane z czekolady przez Maestro Czekolady rzeźby. 

 

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Zamoyskiego 28/30