kawałek Rzymu na Kawęczyńskiej

Bazylika

Na Szmulowiźnie, a dokładniej na Michałowie, przy głównej ulicy osiedla Kawęczyńskiej, pod nr 53, odnaleźć można budynek sakralny wzorowany na architekturze bazyliki rzymskiej św. Pawła za Murami, chociaż mający cechy historyzującego modernizmu oraz klasycystyczną fasadę.

Jego budowa wiąże się z dwiema ważnymi i znanymi w historii Pragi Północ osobami, Michałem Piotrem Radziwiłłem i jego małżonką Marią Ewą. Budowlę wzniesiono w latach 1907-1923 według projektu Łukasza Wolskiego. Początek prac nad budową nowej świątyni przypadł na okres, w którym wydany przez cara ukaz dopuszczał m.in. tworzenie nowych parafii.

Inicjatorką budowy kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego była Maria Radziwiłłowa, arystokratka i działaczka filantropijna. Otrzymała ona błogosławieństwo papieża Piusa X. Fundatorem świątyni był jej mąż, książę Michał Piotr Radziwiłł.

Monumentalne kolumny granitowe wykorzystane w budowli wykonano dla bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. Okazały się być za krótkie, dlatego księżna Maria kupiła je z przeznaczeniem dla świątyni przy ulicy Kawęczyńskiej. Długi okres budowy kościoła podyktowany był wybuchem I wojny światowej.

Maria Radziwiłłowa, która była fundatorką szkółek i schronisk dla ubogiej młodzieży, życzyła sobie, aby bazylika Najświętszego Serca Jezusowego służyła również wychowaniu dzieci i młodzieży. Mieli się tego podjąć Salezjanie. Udało się to zrealizować dopiero po śmierci księżnej, która zmarła w skutek potrącenia jej przez rowerzystę. Oratorium, koncentrujące się na pracy wychowawczo-duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą, istnieje przy bazylice od 1931 roku.

Przed świątynią ustawiono pomniki: Jana Bosko, założyciela zgromadzenia salezjanów i salezjanek (1986 rok) i świętych Pawła i Piotra (lata 2009-2010).

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Czytaj

Zdjęcie archiwalne

lokalizacja

ul. Kawęczyńska 53